شرح
تعداد بازدید: 4232 تعداد نظرات ارسالی: 1 نویسنده: m.sedighi
93.11.06:بورس پرس: دو تفاوت صندوق "فیروزه" با صندوق قبلی /اثرتغییرحجم مبنا و افزایش دامنه نوسان

مدیرعامل کارگزاری فیروزه آسیا با اعلام دو تفاوت اصلی صندوق فیروزه با صندوق شاخصی کارآفرین ، اثر تغییر حجم مبنا وافزایش دامنه نوسان را بر این صندوق جدید مثبت دانست.


 

دو تفاوت صندوق "فیروزه" با صندوق قبلی /اثرتغییرحجم مبنا و افزایش دامنه نوسان

 

مجید پورنعمت در گفت وگو با پایگاه خبری بورس پرس، در برابر این سئوال که با توجه به راه اندازی صندوق شاخصی کارآفرین در اسفند 89  (توسط بانک و کارگزاری بانک آفرین) صندوق شاخصی فیروزه چه تفاوت های با آن دارد؟ توضیح داد: این صندوق دو تفاوت اساسی دارد. اول اینکه شاخص کارآفرین شبیه سازی بوده و بر مبنای شاخص کل بورس و ارزش روز همه شرکت ها بنا نهاده شد. از سوی دیگر امکان معامله واحدهای آن از طریق شبکه کارگزاری نبود و باید به روش صدور و ابطال معامله شود.

وی ادامه داد: بنابراین مبنای صندوق شاخصی فیروزه 30 شرکت بزرگ با محاسبه دو متغیر درصد سهام شناور آزاد و ارزش روز بازار شرکتها بوده و امکان معاملات ثانویه هم وجود دارد.

این کارگزار در واکنش به دیگر سئوال که تغییر روش محاسبه حجم مبنا و افزایش یک درصدی دامنه نوسان قیمت ها چه تاثیری بر روند صندوق شاخصی خواهد گذاشت و در صورت بکاری گیری شاخص های جدید چه تحولاتی در صندوق شاخصی فیروزه آسیا ایجاد خواهد شد؟ پاسخ داد: مسلما" کاهش حجم مبنای شرکت های بزرگ و افزایش یک درصدی دامنه نوسان قیمت ها به تعادل بازار و در نتیجه واقعی کردن قیمت های پایانی سهام شرکت ها و شاخص کمک خواهد کرد و در روند آن موثر است.

پورنعمت ادامه داد: شاخص کنونی هم با تعریف هر شاخص جدیدی همچنان فعال خواهند بود و منافاتی نخواهند داشت.

وی در برابر این سئوال که چه انتظار بازدهی از این راه اندازی این صندوق می تواند وجود داشته باشد؟ خاطر نشان داد: واقعیت این است که نمی توان درصدی  و رقمی از انتظار بازدهی را بیان کرد اما با توجه به افت قابل توجه قیمت سهام اکثر شرکت های بزرگ و موثر بر شاخص، زمان آغاز بکار صندوق فیروزه مناسب است.

براساس این گزارش، در پی اخذ مجوز پذیره نویسی صندوق سرمایه گذاری قابل معامله شاخص 30 شرکت بزرگ فیروزه از سازمان بورس و درج آن با نماد "فیروزه" در بورس، پذیره نویسی واحدهای 100 هزار تومانی آن از سه شنبه جاری7 بهمن تا 21 بهمن در بورس انجام می شود.

در این پذیره نویسی 48 میلیون از 50 میلیون واحد صندوق "فیروزه" برای عموم عرضه می شود. دو میلیون واحد دیگر معادل دو میلیارد تومان توسط موسسین تعهد شده است .

بعد از اتمام پذیره نویسی هم واحدهای آن قابل معامله خواهد بود تا  این صندوق بزرگ ، نخستین صندوق سرمایه گذاری شاخصی قابل معامله در بورس تهران باشد که وارد چرخه معاملات می شود.

این صندوق در سهام و حق تقدم سهام شرکت های تشکیل دهنده شاخص 30 شرکت بزرگ سرمایه گذاری خواهد کرد و ارکان آن شامل کارگزاری فیروزه آسیا به عنوان مدیر، تامین سرمایه نوین به عنوان بازارگردان ،شرکت مشاور سرمایه گذاری معیار و موسسه حسابرسی بیات رایان به عنوان متولی و حسابرس صندوق هستند. موضوع  فعالیت صندوق، سرمایه­ گذاری در اوراق بهادار با درآمد ثابت، سپرده ­ها و گواهی ­های سپرده بانکی، سهام پذیرفته شده در بورس تهران و فرابورس ایران است.

واحدهای این صندوق از طریق سامانه های معاملاتی بورس قابل معامله بوده و پذیره نویسی آن در بازار سهام انجام خواهد شد.انتخاب شرکت‌ها مطابق «ضوابط محاسبه شاخص 30 شرکت بزرگ» انجام می­ شود که توسط شرکت بورس و یا کمیته شاخص مورد بررسی، بازنگری و اصلاح می شود.
printrating
  نظرات

نظری وجود ندارد.

نام
ایمیل
وب سایت
عنوان
نظر
کد CAPTCHA
وارد نمودن کد
تمامی حقوق این سایت متعلق به شرکت کارگزاری فیروزه آسیا می باشد